66
      Tuesday
      76 / 52
      Wednesday
      73 / 48
      Thursday
      70 / 45

      ASWA high school football polls entering week 5

      Check out the Alabama Sports Writers Association high school football polls entering week five of the season.

      (First place votes and record in parentheses).

      {}

      Class 6A

      {}

      {}

      1.

      Hoover (29)

      (4-0)

      {}366

      2.

      Clay-Chalkville (2)

      (4-0)

      {}279

      3.

      McGill-Toolen

      (4-0)

      {}246

      4.

      Opelika

      (4-0)

      {}215

      5.

      Vestavia Hills

      (4-0)

      {}182

      6.

      Bob Jones

      (4-0)

      {}138

      7.

      Smiths Station

      (4-0)

      {} 83

      8.

      Auburn

      (3-1)

      {} 78

      9.

      Carver-Montgomery {}

      (3-1)

      {} 48

      10t.

      Shades Valley

      (4-0)

      {} 30

      10t.

      Tuscaloosa Co.

      (3-1)

      {} 30

      Others receiving votes: Murphy (4-0) 22, Bessemer City (4-0) 18, Fairhope (4-0) 15, Florence (3-1) 8, Spain Park (4-0) 7, Oxford (2-2) 2.

      {}

      Class 5A

      {}

      {}

      1.

      McAdory (18)

      (4-0)

      {}328

      2.

      Spanish Fort (11)

      (4-0)

      {}309

      3.

      Jackson

      (4-0)

      {}237

      4.

      Muscle Shoals (2){}{}{}{}{}{}{}

      (4-0)

      {}226

      5.

      Homewood

      (3-1)

      {}163

      6.

      Vigor

      (4-0)

      {}151

      7.

      Benjamin Russell

      (3-1)

      {}113

      8.

      St. Paul's

      (3-1)

      {} 78

      9.

      Saraland

      (4-0)

      {} 54

      10.

      Cullman

      (4-0)

      {} 41

      Others receiving votes: Eufaula (4-0) 22, Hartselle (3-1) 22, Center Point (4-0) 8, Etowah (4-0) 8, Demopolis (3-1) 4, Southside-Gadsden (4-0) 3.

      {}

      Class 4A

      {}

      {}

      1.

      Calera (23)

      (4-0)

      {}344

      2.

      UMS-Wright (5)

      (3-1)

      {}276

      3.

      Charles Henderson (1)

      (4-0)

      {}254

      4.

      Central-Clay Co. (2)

      (4-0)

      {}226

      5.

      Dadeville

      (4-0)

      {}181

      6.

      Oneonta

      (3-1)

      {}145

      7.

      Munford

      (4-0)

      {} 86

      8.

      Beauregard

      (3-1)

      {} 82

      9.

      Andalusia

      (4-0)

      {} 63

      10.

      Brooks

      (4-0)

      {} 25

      Others receiving votes: Madison Co. (3-1) 19, Central-Florence (4-0) 15, Bibb Co. (4-0) 12, J.O. Johnson (3-1) 11, Sardis (4-0) 7, Cleburne Co. (3-1) 6, Dora (3-1) 6, Tallassee (3-1) 5, Ardmore (4-0) 3, Guntersville (3-1) 1.

      {}

      Class 3A

      {}

      {}

      1.

      Madison Acad. (31){}{}{}{}{}{}

      (4-0)

      {}372

      2.

      Piedmont

      (4-0)

      {}278

      3.

      T.R. Miller

      (4-0)

      {}249

      4.

      Leeds

      (3-1)

      {}177

      5.

      Fayette Co.

      (3-1)

      {}160

      6.

      Straughn

      (3-1)

      {}135

      7.

      Trinity

      (3-1)

      {}119

      8.

      Saks

      (4-0)

      {} 98

      9t.

      Colbert Co.

      (4-0)

      {} 37

      9t.

      Geraldine

      (3-1)

      {} 37

      Others receiving votes: Lauderdale Co. (3-1) 31, Dale Co. (4-0) 27, Winfield (4-0) 10, Daleville (3-1) 8, Hamilton (3-1) 6, New Hope (3-1) 4, Slocomb (3-1) 4, Bayside (2-2) 3, Geneva (1-3) 3, Good Hope (4-0) 3, Gordo (3-1) 2, Hanceville (3-1) 2, Deshler (2-2) 1, W.S. Neal (3-1) 1.

      {}

      Class 2A

      {}

      {}

      1.

      Washington Co. (29) {}{}

      (4-0)

      {}364

      2.

      Mobile Chr.

      (4-0)

      {}264

      3.

      Tanner (1)

      (3-1)

      {}246

      4.

      Lanett

      (4-0)

      {}206

      5.

      Lamar Co.

      (4-0)

      {}174

      6.

      Fyffe

      (3-1)

      {}147

      7.

      Oakman

      (3-1)

      {} 89

      8.

      Houston Acad.

      (3-1)

      {} 84

      9.

      Fultondale

      (4-0)

      {} 54

      10.

      Luverne (1)

      (4-0)

      {} 45

      Others receiving votes:{}G.W. Long (3-1) 34, Sweet Water (3-1) 21, Cottonwood (4-0) 19, Reeltown (2-2) 8, Ranburne (4-0) 6, Isabella (4-0) 2, New Brockton (1-3) 1, Walter Wellborn (2-2) 1.

      {}

      Class 1A

      {}

      {}

      1.

      Pickens Co. (27){} {} {} {}{}{}

      (4-0)

      {}360

      2.

      Maplesville (4)

      (4-0)

      {}287

      3.

      Brantley

      (3-1)

      {}243

      4.

      Addison

      (4-0)

      {}213

      5.

      Marion Co.

      (3-1)

      {}168

      6.

      Linden

      (3-1)

      {}150

      7.

      Loachapoka

      (4-0)

      {}124

      8.

      Falkville

      (4-0)

      {} 66

      9.

      McKenzie

      (4-0)

      {} 38

      10.

      Geneva Co.

      (3-1)

      {} 30

      Others receiving votes: R.A. Hubbard (3-1)29, Valley Head (4-0) 25, Collinsville (4-0) 17, Hubbertville (3-1) 6, Berry (2-2) 4, Parrish (1-3) 2, Ragland (2-1) 2, Cedar Bluff (2-2) 1, Fayetteville (3-1) 1, Marengo (3-1) 1.

      {} {} {} {}

      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER