MENU

      Road to 2014 AHSAA Final 48 Championships: Boys and girls high school basketball regional playoff pairings, scores

      The 2014 AHSAA Final 48 Basketball Championships will be held in Birmingham, Ala. at the BJCC from Feb. 25 through March 1. (abc3340.com)

      Check out the latest pairings and scores from the AHSAA Boys and Girls Regional Playoffs from around the state as teams look to play their way into the 2014 Final 48 Championships, which will be held Feb. 25 through March 1 in Birmingham, Ala. at the BJCC.

      Watch video highlights from the games above or click here.

      BOYS BASKETBALL

      South Regional Dothan Civic Center CLASS 1A Sunshine (23-2) 64, J.F. Shields (13-12) 57 Brantley (17-8){}57, St. Luke's Episcopal (16-6) 42 Finals Sunshine (24-2) 82, Brantley (17-9){}80 CLASS 2A Elba (24-2) 54, Houston Academy (20-8) 34 Washington County (21-3) 74, Samson (18-12) 49 Finals Elba (25-2) 48, Washington County (21-4){}30 CLASS 3A Daleville (22-8) 48, Straughn (21-5) 31 Barbour County (20-11) 77, Excel 45 Finals Barbour County (21-11){}68, Daleville (22-9) 53 CLASS 4A{} Hillcrest-Evergreen (20-3) 67, Headland (23-6) 58 Wilcox Central (23-7) 60, Brewbaker Tech (22-9){}59FinalsWilcox Central (24-7){}63, Hillcrest-Evergreen (20-4) 60 CLASS 5A Eufaula (22-7) 62, St. Paul's Episcopal (12-14) 54{} OT Faith Academy (27-2) 71, Russell County{}51 Finals Faith Academy (28-2){}39, Eufaula (22-8) 36 CLASS 6A Blount (25-3) 58, Daphne (20-11) 49 Theodore (25-3) 60, Dothan (22-8) 54 Finals Blount (26-3) 67, Theodore (25-4) 53 Central Regional At Dunn-Oliver Acadome, ASU, Montgomery CLASS 1A Loachapoka (15-7){}46, South Lamar 39 St. Jude (21-7) 83{}, Keith (21-8) 60 Finals St. Jude (22-7){}70, Loachapoka (15-8) 48

      CLASS 2A Luverne (23-2) 77,{}Aliceville (22-4) 59 R.C. Hatch (18-8) 67, Calhoun (14-13) 61 Finals Luverne (23-2) 75, R.C. Hatch (18-8) 60 CLASS 3A Midfield (23-7) 61, Greene County (13-16) 49 Holt (16-12){}48, Leeds (10-20) 46 Finals Midfield (24-7){}63 , Holt (16-13) 49 CLASS 4A Dallas County (27-3) 50, Bibb County (26-6) 40 Dora (25-7) 65, Dadeville (15-8) 49 Finals Dallas County (28-3) 53, Dora (25-8){}32 CLASS 5A Central-Tuscaloosa (21-7){}53, Talladega (29-3) 48 Paul Bryant (25-5) 43, Shelby County (17-13) 42 Finals Central-Tuscaloosa (22-7) 70, Paul Bryant (26-6){}56 CLASS 6A Carver-Montgomery (23-4) 65, Wetumpka (20-6) 27 Central-Phenix City (26-1) 53, Spain Park (20-11) 39 Finals Carver-Montgomery (24-4) 59, Central-Phenix City (26-2){}56 Northeast Regional Pete Mathews Coliseum, Jacksonville State U. CLASS 1A Ragland{}(16-8) 53, Collinsville (22-10) 45 Sacred Heart (23-6){}60, Spring Garden (14-14) 47 Finals Sacred Heart (24-6){}66, Ragland (16-9) 55 CLASS 2A Westbrook Christian (24-4){}49, LaFayette (16-9) 48 Lanett (21-3) 82, Fyffe (24-8) 44 Finals Lanett (22-3){}61, Westbrook Christian (24-5) 50 CLASS 3A Saks (15-7) 74, Geraldine (20-12) 49 Holly Pond (24-9){}87, Weaver (16-7) 78 Finals Saks (16-7) 82, Holly Pond (24-10){}72

      CLASS 4A Guntersville (23-7) 54, Anniston (21-7){}52Madison County 56, Hokes Bluff (27-6) 50FinalsMadison County{}69,{}Guntersville (23-8) 55 CLASS 5A Ramsay (21-13) 75, Etowah (22-4) 42 Columbia (25-9){}60, Homewood (21-10) 52 Finals Ramsay (22-13) 62, Columbia (25-10) 50 CLASS 6A Mountain Brook (31-3) 72,{}Lee-Huntsville (23-9) 60 Grissom (23-11) 50, Woodlawn (21-12) 41 Finals Mountain Brook (32-3) 55, Grissom (23-12){}47 Northwest Regional Tom Drake Coliseum, Wallace-Hanceville CC CLASS 1A Belgreen 66, Sumiton Christian (21-9) 48 Parrish (26-2) 72, Phillips (23-7) 53 Finals Parrish (27-2){}62, Belgreen 37 CLASS 2A Tanner (19-8) 59, Cold Springs (22-10) 52 Vincent (16-13) 58, Lexington (21-11) 42 Finals Tanner (20-8) 45, Vincent (16-14){}42 CLASS 3A Madison Academy (20-13){}64, Vinemont (14-16) 44 Colbert County (21-6){}66, Hanceville (23-8) 51 Finals Madison Academy (21-13) 65, Colbert County (21-7){}45 CLASS 4A J.O. Johnson (23-4) 77, East Lawrence (16-8){}61Butler (13-11) 62, West Limestone (20-13){}48FinalsJ.O. Johnson (24-4) 71, Butler (13-12){}57

      CLASS 5A Parker (20-6) 58, Cullman (24-8) 50 Athens (26-3){}76, Wenonah (23-8) 72 Finals Parker (21-6) 47, Athens (26-4) 41 CLASS 6A Bessemer City (18-7) 60, Hazel Green (21-13) 56 Bob Jones (19-11) 58, Minor (18-13) 48 Finals Bessemer City (19-7) 56, Bob Jones (19-12){}53

      GIRLS BASKETBALL

      South Regional Dothan Civic Center CLASS 1A Sunshine (18-4) 71, Geneva County (25-5) 56 Brantley (24-5) 40, St. Luke's Episcopal (20-7) 37 Finals Brantley (25-5){}68, Sunshine (18-5) 54 CLASS 2A Providence Christian (20-6){}52, Elba (13-9) 42 Samson (27-1){}52, Leroy (18-8) 29 Finals Samson (28-1){}50, Providence Christian (20-7) 32

      CLASS 3A Straughn (27-1) 38, Daleville (23-6) 31 Abbeville (19-6){}73, Cottage Hill Christian (19-12) 58 Finals Straughn (28-1) 61, Abbeville (19-7){}56 CLASS 4A Charles Henderson (20-2){}49, Clarke County (20-4) 44 UMS-Wright (20-11) 51, Brewbaker Tech (23-7) 44 Finals Charles Henderson (21-2) 37, UMS-Wright (20-12){}32 CLASS 5A B.C. Rain (25-5) 59, Eufaula (11-14){}31 Faith Academy (23-5) 52, Russell County (10-11){}32 Finals B.C. Rain (26-5) 59, Faith Academy (23-6){}53 CLASS 6A Blount (30-3) 72, Baldwin County (21-5) 60{} OT Murphy (19-7) 35, Enterprise (23-11) 25 Finals Blount (31-3) 58, Murphy (19-8) 29 Central Regional At Dunn-Oliver Acadome, ASU, Montgomery CLASS 1A Holy Spirit (23-5) 55, Winterboro (23-8) 53 Loachapoka (25-2) 40, Keith (21-8) 30 Finals Loachapoka (26-2){}44, Holy Spirit (23-6) 38 CLASS 2A

      Aliceville (19-4) 63, Luverne (17-10) 45 Montgomery Academy (23-5) 56, R.C. Hatch (11-11) 35 Finals Montgomery Academy (24-5){}74, Aliceville (19-5) 50 CLASS 3A Greensboro (22-4){}74, Midfield (18-9) 64 Trinity Presbyterian (25-2) 66, Sipsey Valley (21-7) 54 Finals Trinity Presbyterian (26-2){}63, Greensboro (22-5) 57 CLASS 4A Calera (24-4){}49, Childersburg (17-9) 41 Handley (20-7) 47, Carbon Hill (24-9) 36 Finals Calera (25-4) 49, Handley (20-8){}34 CLASS 5A Sylacauga (26-3) 58, Paul Bryant (24-6) 40 Central-Tuscaloosa (21-7) 77, Valley (19-3) 65 Finals Sylacauga (27-3) 57, Central-Tuscaloosa (21-8) 53 CLASS 6A Jeff Davis (23-6) 57, Oak Mountain (20-14) 31 Spain Park (26-7) 43, Opelika (21-6) 37 Finals Jeff Davis (24-6) 43, Spain Park (26-8){}37 Northeast Regional Pete Mathews Coliseum, Jacksonville State U. CLASS 1A Skyline (25-4){}58, Spring Garden (25-5) 51 Woodville (22-8){}61, Collinsville 43 Finals Woodville (23-8){}69, Skyline (26-4) 67 CLASS 2A Woodland (31-1) 82, Sand Rock (28-4) 53 Lanett (19-5) 58, North Sand Mountain (27-2) Finals Woodland (32-1) 84, Lanett (19-6){}68 CLASS 3A Plainview (22-7){}75, White Plains (20-9) 27 Holly Pond (30-3){}87, Saks (9-15) 29 Finals Holly Pond (31-3){}67, Plainview (22-8) 51 CLASS 4A Anniston (24-5){}52, Randolph (12-16) 22Jacksonville (22-7) 61, Madison County (21-10) 42FinalsAnniston (25-5) 69, Jacksonville (22-8){}45 CLASS 5A Brewer (27-7){}64, Ramsay (18-13) 44 Arab (20-12){}44, Homewood (21-6) 42 Finals Brewer (28-7) 50, Arab (20-13){}49 CLASS 6A Shades Valley (28-4) 55,{}{}Gadsden City (20-5){}35 Huntsville (24-8) 69, Mountain Brook (22-8) 64{} OT Finals Shades Valley (29-4) 45, Huntsville (24-9) 42 Northwest Regional Tom Drake Coliseum, Wallace-Hanceville CC CLASS 1A Falkville (20-7) 58, Tharptown (20-9) 48{} OT Covenant Christian (29-1) 51, Lynn (26-3) 35 Finals Falkville (21-7) 52, Covenant Christian (29-2){}43

      CLASS 2A Tanner (20-7){}58, Cold Springs (27-7) 49 Red Bay (30-3){}56, Sulligent (16-9) 33 Finals Red Bay (31-3){}39, Tanner (20-8) 28 CLASS 3A Madison Academy (26-9){}48, Winfield (26-3) 27 Lauderdale County (35-0){}62, Good Hope (20-12) 16 Finals Lauderdale County (36-0){}61, Madison Academy (26-10) 58

      CLASS 4A Priceville (27-4){}59, Locust Fork (18-10) 49Oneonta (27-6) 52, Rogers (17-16){}28FinalsOneonta (28-6){}72, Priceville (27-5) 45

      CLASS 5A Pleasant Grove (24-7) 50, East Limestone (26-8){}48 Wenonah (24-7) 73, Cullman (20-9){}38 Finals Wenonah (25-7){}54, Pleasant Grove (24-8) 23

      CLASS 6A Sparkman (31-2) 57, Hoover (17-14) 40 Austin (25-10) 57,{}Bessemer City (14-7) 40 Finals Sparkman (32-2) 63, Austin (25-11){}36{}{}

      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER